מה וכמה אסור/מותר לאכול ולשתות במהלך ההיריון?

תזונת הנשים בהיריון אמורה להיות תזונה רגילה עם תשומת לב לפריטי תזונה אסורים ולכמויות תזונה מותרות. ככלל, התזונה בהיריון חייבת להיות מגוונת ומורכבת מכל אבות המזון (חלבונים, שומנים, סוכרים, פחמימות, ויטמינים). כלכלה מגוונת ומידתית מספקת את כל צרכי האישה ועוברה למהלך ההיריון.

מאת: הלל וקסלר מערכת האתר

 

ד"ר הלל וקסלר
תזונה בהיריון (adamr)

העלייה במשקל המומלצת היא כקילו אחד בשליש ראשון ו-5 ק”ג בכל שליש נוסף, כאשר בעלייה זאת נלקחת בחשבון התופעה של הורדת צריכת הקלוריות, בעיקר השליש האחרון להריון. 11 ק”ג מחולקים כדקלמן: 1.5 ק”ג נוזלים הנאגרים בגוף, 1 ק”ג הרחם, 1.5 נוזלי מי שפיר, 0.5 שלייה, 1 ק”ג שדיים, 3.5 ק”ג משקל העובר ו-2 ק”ג שומן טהור.

המותר והאסור בהיריון:

מומלץ בהיריון לדאוג לשתייה של נוזלים בכמות של 1.5-2 ליטר ביום. רצוי מים ולמעט בצריכת יתר של ממתיקים. בהיריון מותר כוסית אחת של משקה חריף ליום, או מנה רגילה של כוס יין עם ארוחה, כאשר המידתיות היא המרכז של בחינת נוזלים אלו. ככל שמגזימים מגבירים את הנזק להיריון ולעובר.

ידוע, שבאוכל כמו בשר או דגים נאים, עלולים להיות פרזיטים למיניהם אשר עלולים לגרום למחלות לאישה במהלך ההיריון ועל כן יש להימנע מאוכל נא בהיריון (סושי, קרפצ’ו).

יש להימנע מתזונה סלקטיבית (רק חלבון או רק ממתקים) חייב להיות מגוון וכולל את כל אבות המזון.

מבחינת איסורים – העישון אסור בתכלית עם היכנסך להיריון. מאמרים רבים הוכיחו פגיעה במוטוריקה העדינה ועד פגיעה בכושר האינטלקטואלי של הילוד. איסור זה חל גם על גראס, חשיש וכיוב’, שלא לדבר על סמים קשים אשר באופן ברור עשויים להסב נזק חמור לילוד.

ד”ר הלל וקסלר הוא רופא בעל ניסיון רב ברפואת נשים, בעל מרפאה למעקבי הריון מילד ומנתח בחדר הלידה של בית החולים לניאדו.