כל מה שרצית לדעת על אמצעי מניעה הורמונליים

הפילוסופיה המרכזית הקשורה לאמצעי מניעה היא למנוע מהזרע להפרות את הביצית.  לאישה ישנם שני מסלולים מניעת היריון עיקריים – הורמונלי ומכני. אמצעי המניעה הורמונליים כוללים מצד אחד את מניעת הביוץ על ידי השימוש בגלולות (אין ביוץ, אין ביצה, אין הריון) ומצד שני שימוש בפרוגסטרון.

מאת: דוקטור הלל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר  - מניעת היריון
אמצעי מניעה הורמונליים (BrandonSigma)

גלולות למניעת היריון

גלולות מכילות אסטרוגן ופרוגסטרון. האסטרוגן גורם למוח לא להפריש את הורמון מעורר הזקיקים בשחלה וכשנמנעת הפרשת הורמון זה, לא יהיה זקיק וביצה בתהליך של הבשלה וכך נמנע הביוץ.

אופן השימוש והווסת: הממציאים של השיטה, באופן מלאכותי לחלוטין ולצורך קבלת התהליך על ידי האישה, המליצו על נטילת הגלולה באופן שדימה מחזור חודשי, כלומר נטילה של 21 גלולות מהיום הראשון למחזור ולאחר יומיים של הפסקה בנטילת הגלולות, מתקיימת ירידה של הורמוני הגלולה, אשר מצמיחים רירית קלה שאיננה יכולה לחיות בלעדיהן. רירית זו היא למעשה הווסת החודשית אך היא דמוית ווסת, קצרה יותר וכואבת פחות. היום, עם הבנת התהליכים, ישנם שיטות שמאפשרות נטילה רצופה של הגלולות עם הופעת ווסת אחת לשישה חודשים או אחת לשנה.

סיכונים: הגלולות אינן מזיקות לבריאות האישה ואף יוצרות נוחות בכך ששומרות על רמת ההמוגלובין ומאפשרות לנשים מסורתיות ודתיות להימנע מווסת לתקופה ארוכה.

תכשירי פרוגסטרון

הפרוגסטרון משמש ליצירת סביבה עוינת לכניסת זרעים ברחם (הפרוגסטרון יוצר רירית מאוד צמיגה וסמיכה בצוואר הרחם, אשר מונעת את כניסת הזרעים לרחם במירוץ לכיוון החצוצרה).

אופן השימוש: את הפרוגסטרון ניתן ליטול בכדורים, זריקות ואף שתל תת זרועי המכיל 6 אמפולות ומספיק ל-6 שנים וגורם להיעדר פריון והעדר ווסת.
קהל יעד : שימוש בתכשיר פרוגסטרון בלבד יתאים למי שסיימה את תכנון ההולדה או מי שמנועה ליטול את הגלולה הקונבנציונלית מסיבות כלשהן.
סיכונים: הפרוגסטרון אינו פוגע בריאות האישה או פוריותה משום שהיא ממשיכה לבייץ ומייצרת אסטרוגן שחשוב לבריאות.

גלולת היום שאחרי: פוסטינור 2

גלולת היום שאחרי היא גלולה שמכילה רק פרוגסטרון, שניתן ליטול עד 72 שעות מרגע קיום היחסים במועד סף הביוץ. למעשה, באם מתקיימת הפריה, ההיריון יגיע אל הרחם רק לאחר 72 שעות ועלייה דרמטית בפרוגסטרון  גורמת לשלב הפרשתי מתקדם, שיוצר סביבה עוינת ברחם ומונעת מההיריון להשתרש. נשירת הרירית תופיע מספר ימים לאחר מכן בתור דימום.

כרופא בעל ניסיון רב, ד”ר הלל וקסלר מאמין באנושיות, בקשר האישי עם המטופלות, בגישה אל המטופלת כאדם מלא עם רגשות ומחשבות ולא כאל בעיה ספציפית.