כל מה שרציתם לדעת על בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר הנה בדיקה למיפוי מפת כרומוזומי העובר במטרה לאבחן מומים כרומוזומאליים. הבדיקה היא בדיקה פולשנית שעלולה לגרום לסיבוכים. ההמלצה לבצע את הבדיקה נעשית כאשר יש יחס הולם בין הסיכונים בביצוע הבדיקה לסיכויים ללדת ילד לוקה בתקלה כרומוזומאלית.

מאת: ד”ר הלל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר
בדיקת מי שפיר (Jomphong)

משרד הבריאות ממליץ לכל אישה אשר הייתה בגיל 35 ומעלה עת הרתה, כי אז הסיכון להסתברות לתקלות עלה מספיק כדי להצדיק את השימוש בבדיקה. עוד נמליץ לנשים לבצע את הבדיקה כאשר במהלך ההיריון מתגלות נסיבות הקשורות למומים כרומוזומאליים ו\או גנטיים (כגון ריבוי מי שפיר, שקיפות עורפית בלתי תקינה ,סקר ביאוכימי בלתי תקין ועוד). הבדיקה נערכת בדרך כלל בשבועות 16-19, במהלכה נשאבת כמות של כ – 20 סמ”ק מי שפיר צלולים, ברוב המקרים משק מי השפיר, השק בו מצוי גם העובר. התוצאות מתקבלות תוך כשבועיים שלושה.

הליך בדיקת מי השפיר

מי השפיר מצויים בתוך שק מי השפיר אשר בחלל הרחם. נדרשת כמות מספקת של נוזל מי השפיר בחלל הרחם, על מנת שיהיה ניתן לשאוב מהם בבטחה נוזל לטובת הבדיקה. הכמות הנשאבת מהרחם מתחדשת תוך זמן קצר ועל כן חסרת משמעות לבריאות העובר. השאיבה מתבצעת על ידי מחט דקה ביותר המוחדרת מדופן הבטן ועוברת אל דופן הרחם לחלל הרחם, תוך כדי מעקב תמידי של אולטרה סאונד.

המטרה היא להוציא נוזל מי שפיר בו צפים תאי עובר. תאים אלו עוברים גידול במעבדה בתנאים מיוחדים והם מתרבים. ניתן לעצור את התפתחותם בשלב הרצוי בו הכרומוזומים מסתדרים בגרין התא לקראת החלוקה. בשלב זה ניתן לצלם אותם ולספור אותם, לבחון את מספרם ותקינותם. עושים זאת ל – 10 תאים לפחות וככל שאין סטייה מהנורמה, מתקבלת התוצאה של מפת כרומוזומי העובר .

מה הסיכונים של בדיקת מי שפיר?

היות והבדיקה פולשנית (החדרת מחט לחלל הרחם ההריוני) נובעים הסיבוכים מעצם ביצוע הפעולה כגון:

  • זיהום של קרומי ההיריון ופקיעתם, עובדה הגורמת לירידת מים ומקדמת סיום היהריון.
  • חדירה דרך השליה, פגיעה המסבה הפרדות שלייתית עם דמם אשר לבסוף תתכן הפלה טבעית .
  • פגיעה ישירה של המחט בעובר עצמו והסבת נזק.

חשוב לציין כי ככל שהאמצעי דימום משתפרים, קטנים הסיכונים וככל שנעשית הבדיקה בידי רופא המבצע בפועל כל העת בדיקות אלו, מהימנותו עולה והסיכונים פוחתים.

אילו חלופות קיימות לבדיקת מי השפיר?

הרפואה המודרנית מחפשת שיטות לא פולשניות בכדי להתגבר על סיכוני הבדיקה. לשם כך, הומצאו בדיקות דם אימהי לסקר ביוכימיה, אשר דוגם חומרים עובריים ושלייתיים בדם האם, החל מבדיקת PAPPA  מ- 10 ש’ ושישה ימים ועד 13 שבועות ו- 6 ימים.

כמו כן, בדיקה משלימה שלINTEGRATED , המשלבת את נתוני הבדיקה הראשונה עם הנתונים המתקבלים בבדיקת חלבון העוברי והשלמתו בדגימת האינהיבין (חומר עוברי), יאות לכושר חיזוי חיובי לטריזומיה 21 וטריזומיה 18 בהצלחה של  עד 94-95%.

בדיקה נוספת שנעשית בשנתיים  האחרונות היא בדיקת דם אימהי של שברירי חומר תורשתי עוברי המסתובבים בדם האם. בדיקה זו מצליחה להדגים שינויים בכרומוזומים 21,18,13 וכרומוזומי המין. התשובות המתקבלות נותנות מענה לשאלות הנשאלות בגין הכרומוזומים המצוינים לעיל בלבד וזה הרבה (לאישה מעבר לגיל 35 השאלות הן בעניין הכרומוזומים המצוינים לעיל) .הבדיקה  לא נמצאת בסל הבריאות ועלותה מגיעה לכדי 3700 – 3950 ש”ח.

לטענת ד”ר הלל וקסלר יגיע היום שבדיקות אלו יהיו נגישות לכל אישה בהריון בעלות סבירה, ואז ייתכן כי בדיקת הניקור  למי השפיר תיעלם מהעולם.