ד”ר הלל וקסלר: הריון ראשון בגיל מבוגר – מהם הסיכונים?

בתרבויות העבר השבטיות, וכאמור גם בהרבה תרבויות אשר שרדו עד היום, נשים החלו להרות כבר בגיל צעיר, אפילו בגיל צעיר מאוד. אין צורך לחפש רחוק, והרי גם כאן בישראל הילודה היא יחסית בגיל צעיר, ועם אוכלוסיה דתית חרדית רחבה, אחוזי הילודה בגילאים צעירים רבה במיוחד.

מאת: מערכת האתר – ד”ר הלל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר
הריון בגיל מבוגר (Victor Habbick)

הקדמה והשינויים התרבותיים הובילו לתמורות בכל תחומי החיים, כולל בהרגלי ההיריון. הקשר בין השכלה גבוהה לבין כמות ילדים נמוכה הוכח ונמדד פעמים רבות, ומדינת ישראל היא אחת המדינות בהן אחוז גבוה של נשים בעלות תארים אקדמאים וקריירות מפותחות ועצמאיות.

כניסה להיריון

ד”ר הלל וקסלר מציין שלא משנה מה הוביל למצב בו ההיריון הראשון שלך הוא בגיל מבוגר, הסיכונים הם זהים, ומותאמים כמובן למצב הבריאותי הכללי שלך.

הדבר הראשון במעלה הוא הקושי להיכנס להיריון. מגיל עשרים וחמש ואילך ישנה ירידה דראסטית בכושר שלך להיכנס להיריון, ורמת הפוריות יורדת. עם זאת יש לזכור כי סטטיסטית רוב הנשים במערב נכנסות להיריון בגיל מבוגר מזה, מה שאומר שעל אף הירידה הביולוגית, טכנית לרוב אין לכך כל משמעות (לפחות עד גיל 35).

ד”ר הלל וקסלר מסביר שהטכנולוגיה מאפשרת גם לנשים מבוגרות במיוחד להרות, וטיפולי פוריות הם דבר ההולך ומתפתח בעקבות הביקוש והצורך הרב. קחי בחשבון כי בהריון בגיל מתקדם, רוב הסיכויים הם שתצטרכי להיעזר בהפריה חוץ גופית.

סיכונים נפוצים:

  • סוכרת היריון – סטטיסטית עד כמחצית מההריונות בגיל מתקדם לקו בסוכרת הריונית, מחלה הגורמת בעיקר ללידה של עוברים גדולים במיוחד, ומכאן לסיכון גבוה בלידה.
  • יתר לחץ דם – מגביר את הסיכון לרעלת היריון, לפגיעה בגודל העובר, ללידה מוקדמת, ועוד מגוון סיכונים, ויש לבדוק ולזהות אותו, ולטפל בו בהתאם.
  • רעלת היריון – ד”ר הלל וקסלר מסביר שהסיכון קיים אצל כל אישה, אך גובר בהיריון בגיל מבוגר. מצב זה מהווה סכנת חיים אמיתית, ויש לאתרו ולמנוע אותו בהקדם. מדובר בשילוב שלעליית לחץ דם עם חלבון בשתן ובצקת.
  • ניתוח קיסרי – ד”ר הלל וקסלר מציין שסטטיסטית, רובן המוחלט של לידות לנשים שהרו בגיל מבוגר, הינן לידות בניתוח קיסרי, עם כל המשתמע מכך (אובדן דם, תפרים, התאוששות ארוכה יותר וכיו”ב).
  • פגים – הסיכוי הסטטיסטי ללידה של פג גבוה הרבה יותר כאשר מדובר בהיריון ראשון אצל אישה מבוגרת.

במרפאה של ד”ר הלל וקסלר ניתן לקבל מעקב פרטי מתחילת ההריון ועד סופו מעקב הכולל יחס אישי וגישה לרופא 24 שעות ביממה.